Publikacja w serwisie

Bookmark and Share

4897  odsłona

Elżbieta Sowa: Nie omijajmy fantastycznych zabytków

Elżbieta Sowa

„Nie omijajmy fantastycznych zabytków”

Europa stoi przed nami otworem. Coraz częściej wyjeżdżamy poza granice naszego kraju na wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. Otaczający nas świat jest pełen fantastycznych miejsc, które w swej niewiedzy możemy ominąć a często dla przeżycia estetycznego jest to niepowetowana strata. Sytuacja ta jest wynikiem niedoceniania sztuki w otaczającej nas rzeczywistości.

Przedstawię pewien problem, który zaistniał podczas mojego wykładu „o interesujących zjawiskach sztuki współczesnej”. Prezentowałam sylwetki twórców hiszpańskich Antonio Gaudiego i Salwadora Dalego związanych z Katalonią. Stolica hiszpańskiej Katalonii — Barcelona jest jednym z najżywszych miast Europy. Wśród wielu atrakcji czekających na turystów, na plan pierwszy wysuwa się dzieło A. Gaudiego — kościół Sagrada Familia. Kilkoro uczniów było w Barcelonie, wymieniliśmy nasze zachwyty i spostrzeżenia.

Park Güell Park Güell

Kościół Sagrada Familia A. Gaudiego najpiękniejszą budowlę w Barcelonie wszyscy widzieli, ale gdy opowiedziałam o Parku Güella i kamienicach zrealizowanych przez niego; Casa Mila „La Pedrera” i Casa Batlló, prezentując te niezwykłe dzieła na fotografiach, niektórzy spośród tych, którzy byli w Barcelonie pełni rozczarowania stwierdzili, że będąc tak blisko nie mieli szczęścia zobaczyć tak fantastycznych zabytków.

   

Park Güell Casa Batlló    

 

Mało kto wie, że w Katalonii nieopodal Barcelony są równie imponujące zabytki związane z życiem i twórczością innego wielkiego artysty Salvadora Dalego, mianowicie w Figueres, Púbol i Port LLigat, są obecnie muzeami.
W Figueres, rodzinnym mieście S. Dalego można zwiedzić dom, w którym artysta jeszcze za życia stworzył — muzeum własnej sztuki. To piękna budowla o zadziwiającej elewacji, surrealistycznych wnętrzach, zbiorach sztuki nie tylko jego własnej, ale także wybitnych twórców hiszpańskich takich jak EL Greco, Diego Velazquez, Francisco Goya.

Casa-Museu Salvador Dali – Port LLigat Casa-Museu Castell Gala Dali — Púbol

 


Teatre- Museu Dali - Figueres

 

W tym momencie już wszystkich uczestników wycieczki po Katalonii ogarnęło uczucie niedosytu, bo zrozumieli, że pominęli w swej podróży miejsca, które nie tylko warto, ale trzeba zobaczyć, dla wielu z nich była to może jedyna okazja. Rzadko bowiem zdarza się, żeby w otaczającym nas realnym świecie nagromadzone było tak wielkie bogactwo detali, ozdób, nierealnych bajkowych fantazyjnych kształtów na tak niewielkiej przestrzeni jaką jest sama Barcelona i jej okolice. Nasuwa się tutaj wyraźna refleksja, że nie można rozpatrywać dokonań artysty nie ukazując miejsc, gdzie żył, tworzył i gdzie jego dzieła można naprawdę zobaczyć, „zrozumieć” i poczuć klimat, w jakim powstawały. Omawiając życie i twórczość najwybitniejszych artystów wszechczasów należy o tym pamiętać.


Publikacja umieszczona w Serwisie Publikacji Nauczycieli ODA, rok szk. 2003/2004

 
 

Serwis ODA - Strona główna > Pełny katalog publikacji  |   Strona autora/ów  |

Zamknij okno

góra

Serwis jest prowadzony przez Wydawnictwo „e media”