Zielono mi, czyli matematyczna zawieja - scenariusz matematycznej imprezy szkolnej
Jolanta Nowak
Maria Wojnarowicz
Scenariusz ogólnoszkolnej imprezy matematycznej zorganizowanej
w Szkole Podstawowej nr 4 w Zabrzu dnia 19 marca 2004 roku
pt.: "Zielono mi, czyli matematyczna
zawieja na powitanie wiosny".
I. Cele:
- rozwijanie pamięci, wyobraźni i logicznego rozumowania
- ćwiczenie umiejętności liczenia poprzez gry i zabawy
- przypomnienie pojęć matematycznych w folderach reklamujących elementy
matematyczne
II. Wstęp.
Tego dnia nie ma w szkole lekcji. Dzieci do szkoły przychodzą w kolorowych
kapeluszach, przystrojonych elementami matematycznymi i wiosennymi. Wcześniej
ogłoszono w szkole konkursy na:
- wykonanie folderu reklamującego element matematyczny
- ułożenie wiersza lub piosenki matematycznej
- wykonanie pracy "matematyka nitką szyta" na temat wielokątów
Na imprezę szkolną została zaproszona pani Ewa Gaweł, doradca metodyczny
matematyki w Zabrzu.
III. Tok zajęć:
Cześć I - z wykorzystaniem radiowęzła szkolnego
(odbywa się na korytarzach szkolnych, na I piętrze klasy V i VI, na II
piętrze klasy IV, czas trwania -3 h)
1. Wspólne odśpiewanie hymnu dnia - piosenki "Na luzie" wraz z zespołem
2+1
2. Układanie tangramów w zespołach klasowych.
3-, 4-osobowe zespoły uczniów z każdej klasy układają na materacach zadane
4 figury tangramu. Wygrywa
zespół, który pierwszy prawidłowo ułoży te figury. Figura 1, 2, 3, 4.

3. Deklamowanie wierszy i śpiewanie piosenek o matematyce
ułożonych przez uczniów. Wybór najlepszych.

4. Konkursy matematyczno-logiczne:
- reprezentanci klas IV grają za pomocą kostki w grę planszową "wyścigi"

- reprezentanci klas V i VI przeprowadzają rozgrywki parami w grze "kropki". Najlepsi rozgrywają półfinały
i finał na dużej planszy.

5. Odczytywanie haseł reklamujących elementy matematyczne z folderów wykonanych
wcześniej przez uczniów.
6. Konkurs "szalone liczby" .
7. Rozwiązywanie kwadratów magicznych w zespołach
klasowych.
8. Rozwiązywanie rebusów matematycznych w zespołach
klasowych.
9. Wspólne śpiewanie piosenek o wiośnie.
Cześć II
(odbywa się na sali gimnastycznej, dla uczniów wszystkich klas, czas trwania
-3 h)
1. Parada kapeluszy matematyczno-wiosennych. Wybór najładniejszych.

2. Rozdanie dyplomów dla uczestników
konkursów.
3. Prezentacja prac "matematyka nitką szyta"

4. Prezentacja tańców i śpiewanie piosenek o wiośnie.

Literatura:
1. Broszura GWO pt." Rebusy matematyczne"
2. Lech Pijanowski "Przewodnik gier"
3. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska "Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu
się matematyki"
UWAGA: Cała publikacja w postaci spakowanego archiwum dostępna ze strony Autorek
Publikacja umieszczona w Serwisie
Publikacji Nauczycieli ODA, rok szk. 2003/2004