Publikacja w serwisie

Bookmark and Share

13947  odsłona

Danuta Sobkiewicz: Dlaczego należy chronić las - scenariusz

Danuta Sobkiewicz
Rogów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH kl. II

Temat:

Dlaczego należy chronić las?

 

Cele operacyjne:

  1. Uczeń będzie potrafił :
    • wypowiedzieć się na temat treści wiersza;
    • zredagować zdania dotyczące zachowania się w lesie;
    • naśladować porusznie się różnych zwierząt;
    • wyrazić nastrój za pomocą barw ciepłych i zimnych;
    • wymienić sposoby ochrony lasów;
  2. Uczeń będzie znał:
    • składniki środowiska przyrodniczego;
    • sposoby ochrony lasów;
    • zasady właściwego zachowania się w lesie;
  3. Uczeń będzie rozumiał:
    • pojęcia "środowisko przyrodnicze", "ekologia";
    • konieczność ochrony lasów;
    • znaczenie lasów dla człowieka;
    • wpływ działania człowieka na środowisko.

Metody pracy

  • słowna: rozmowa kierowana, pogadanka;
  • oglšdowa: pokaz, obserwacja;
  • działań praktycznych;
  • elementy dramy.

Formy organizacyjne

  • indywidualna jednolita;
  • indywidualna zróżnicowana;
  • zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne


Kierunki edukacji

przyrodniczo-społeczna

  • Ochrona lasów — jak chronić lasy;
  • znaczenie lasów dla ludzi i dla gospodarki;
  • zasady zachowania się w lesie;
  • posługiwanie sie pojęciem "przyroda";
  • wykorzystanie drewna;

polonistyczna

  • czytanie tekstów przyrodniczych ze zrozumieniem;
  • wykorzystywanie tekstów przyrodniczych w pracy grupowej;
  • słuchanie wzorowo czytanego wiersza pt. "Co to jest przyroda?";
  • analiza treści wiersza, odpowiedzi na pytania;
  • zabawa dramowa "Goście w lesie", rozmowa na temat zachowania się w lesie;

plastyczno-techniczna

  • Indywidualne tworzenie pracy plastycznej;
  • dobór odpowiedniej techniki malarskiej;
  • utrwalenie pojęć: barwy zimne i ciepłe;

muzyczno ruchowa

  • zabawa ruchowa- naśladowanie poruszania się różnych zwierząt;
  • śpiewanie piosenki "Leśne tajemnice"
    (kaseta "Z ekoludkiem w szkole" cz. I, kl III);
  • określanie nastroju i tempa utworu.


Przebieg zajęć

  1. Powitane zabawš ruchową— naśladowanie poruszania się różnych zwierząt
    Uczeń losuje kartkę z nazwą leśnego zwierzątka i naśladuje jego charakterystyczne zachowania. Uczniowie odgadują, jakie to zwierzę, potem wszyscy naśladują tę czynność. Uczeń, który odgadł, losuje kolejną kartkę.
  2. Rozwiązywanie w grupach zagadek o zwierzętach.
  3. Wzorowe czytanie przez nauczyciela wiersza "Co to jest przyroda". Uczniowie odpowiadają na pytania związane z treścią utworu.
  4. "Obrus pomysłów". Dzieci podchodzš do ławki, na której leży papierowy obrus z napisem "PRZYRODA", dopisują flamastrem nazwy elementów przyrody.
  5. Śpiewanie piosenki "Leśne tajemnice".
  6. Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia lasów w przyrodzie.
  7. Praca indywidualna. Uczniowie porządkują wyrazy w rozsypance. Należy zwrócić uwagę na przyrodnicze i gospodarcze znaczenie lasu.
    Praca grupowa.
    I grupa: Uczniowie układają z rozsypanki wyrazowej tekst na temat: Co grozi lasom?
    II grupa: Porządkują wyrazy tworząc informację o tym, jak należy zachować się w lesie.
  8. Prezentacja prac grupowych. Odczytanie wspólnie ustalonych informacji.
  9. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę — praca indywidualna.
  10. Zapisują do zeszytu zdania na temat korzyści płynących z lasu.
  11. Rozmowa na temat zachowania się w lesie i ochrony lasów.
    — Co zagraża lasom?
    — Dlaczego należy chronić lasy?
    — W jaki sposób ty możesz chronić las?
  12. Przedstawienie techniką "mokre na mokrym" obrazów na temat: "Las z moich snów". Zwrócenie uwagi, że poprzez właściwy dobór barw możemy ukazać odpowiedni nastrój. Utrwalenie pojęć: barwy zimne, barwy ciepłe.
  13. Wystawa prac, wypowiedzi na temat ich treści.
  14. Zakończenie zajęć, ocena pracy uczniów, podsumowanie:
    — Która część zajęć podobała wam się najbardziej?
    — W której części byliście najbardziej aktywni, twórczy?



    Scenariusz opracowano w oparciu o "Scenariusze zajęć całodobowych" dla klasy II
    skorelowane z podręcznikiem "Z Ekoludkiem w szkole"


Publikacja umieszczona w Serwisie Publikacji Nauczycieli ODA, rok szk. 2002/2003

 
 

Serwis ODA - Strona główna > Pełny katalog publikacji  |   Strona autora/ów  |

Zamknij okno

góra

Serwis jest prowadzony przez Wydawnictwo „e media”