Kamilla Majchrzak
Janina Pietrzak
Scenariusz zajęć
profilaktycznych
Temat zajęć: Sztuka odmawiania, podejmowanie świadomych
decyzji w sprawie
używek i uczenia się jak odmawiać
bez obawy przed
odrzuceniem.
Cele zajęć: uczenie podejmowania odpowiedzialnych decyzji
związanych z piciem,
paleniem
i zażywaniem innych środków odurzających.
uczenie się umiejętności obrony przed naciskiem otoczenia.
Materiały pomocnicze: duży arkusz papieru,
ulotki.
Przebieg zajęć:
- Zapoznanie
z tematem zajęć.
- Wstęp:
pogadanka na temat okoliczności, w jakich ludzie spotykają się przy
alkoholu (uroczystości, wspólne spędzanie czasu, używanie alkoholu do
manipulacji innymi ludźmi, upijanie dla wykorzystania, ośmieszania, kompromitacji).
- Rozmowa
na temat własnej godności i prawie do decydowania o sobie.
Zdarza się, że ludzie, na których nam zależy, próbują namawiać do robienia
czegoś, czego nie chcemy, co nie jest dla nas dobre wtedy trzeba umieć
odmówić. Jak wytrwać we własnym postanowieniu nie psując sobie kontaktów
z tymi, którym odmawiamy.
- Etapy
odmawiania i decydowania ćwiczenia.
Etap I: Sprawdź, czy to, co
proponuje kolega jest dla ciebie dobre. Postaw sobie pytania: czy jest to
bezpieczne i zdrowe? Czy rodzice zgodziliby się na to? Jak będę się czuł,
gdy to zrobię?
Etap II: Jeżeli pomysł jest zły,
powiedz najpierw sobie NIE. Tego nie będę robić. Możesz po prostu powiedzieć:
nie, możesz dalej robić swoje, możesz zwyczajnie odejść to świadczy
o twojej sile.
Etap III: Powiedz NIE i ewentualnie zaproponuj
w zamian coś innego.
- Odgrywanie
scenek. Np. Wracasz
z nowym kolegą ze szkoły do domu. Kolega wydaje ci się fajny,
chciałbyś go lepiej poznać. Twój znajomy zaprasza cię na piwo. W jaki
sposób postąpisz?
- Omówienie
scenek: Jak
czuła się osoba odmawiająca? Czy trudno było odmówić?
- Praca
w trójkach: każda
trójka wybiera sobie sytuację, w której ktoś był namawiany do
zażywania środków odurzających. Jedna z osób jest osobą namawiającą,
druga odmawiającą, a trzecia obserwatorem. Po kilku minutach
następuje zmiana ról.
- Praca
w grupie: grupa stoi w kręgu i mówi sobie w myślach dziękuję nie nie
skorzystam z tej propozycji, a następnie mówi tekst
głośno. Jest to trening mówienia NIE. Uczniowie dobierają się w pary:
jedna osoba
przez minutę mówi TAK, druga NIE, po minucie zamiana ról.
W której roli czuliście się pewniej i byliście bardziej
przekonywujący.
- Podsumowanie
ćwiczeń. Podkreślenie, że odmawianie jest trudną sytuacją, uczymy się go
w różnych sytuacjach i przez całe życie.
Publikacja umieszczona w Serwisie
Publikacji Nauczycieli ODA, rok szk. 2001/2002